Analgosedacja (TIVA) jest całkowitym znieczuleniem dożylnym, stosowanym na życzenie Pacjenta w bolesnych zabiegach stomatologicznych, przy użyciu leków – jak nazwa wskazuje – wstrzykiwanych do żyły. Znosi ona świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie, a Pacjent utrzymywany jest w stanie podobnym do snu.
Całkowite znieczulenie dożylne, zwane analgosedacją wykonuje lekarz anestezjolog, który odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo Pacjenta, przy którym jest obecny bez przerwy, od etapu wprowadzenia Pacjenta w analgosedację, poprzez cały czas trwania procedur stomatologicznych, aż po wybudzenie Pacjenta po ukończonym zabiegu. W przypadkach szczególnych – jak paniczny lęk przed „fotelem dentystycznym”, zwany dentofobią – lekarz anestezjolog może dokonać premedykacji, czyli podania przed wykonaniem znieczulenia, leków uspokajających.
Całkowite znieczulenie dożylne, zwane analgosedacją, dedykowane jest w szczególności osobom :
- z utrudnionym kontaktem z lekarzem stomatologiem,
- będącym w stresie na myśl o potrzebie udanie się do gabinetu stomatologicznego,
- a także nie dysponującym wystarczającą ilością czasu na regularne wizyty u stomatologa.
Zabiegami w całkowitym znieczuleniu dożylnym, zwanym analgosedacją, obejmujemy rozległe zmiany chorobowe w jamie ustnej, a w szczególności :
- leczenie zębów, w tym leczenie endodontyczne (kanałowe),
- różnorakie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej,
- implantacje, przeszczepy tkanek kostnych i miękkich,
- leczenie przyzębia,
- usuwanie pozostałości korzeni zębów,
- usuwanie zębów nie kwalifikujących się do leczenia (traktowane przez nas zawsze jako ostateczność ! ).
Pacjentom decydującym się na leczenie zębów w analgosedacji można opracować ubytki w zębach i w tym samym dniu wypełnić je (jedynie rozpoczęte w analgosedacji leczenie kanałowe wymaga kolejnych wizyt). W sytuacji koniecznych ekstrakcji zębów, a szczególnie usuwania zębów w odcinku przednim, zaopatrujemy Pacjentów w trakcie trwania analgosedacji w uzupełnienia zębowe (protezy natychmiastowe), zakładane bezpośrednio po usunięciu zębów po to, żeby nie pozostawić Pacjenta z niekompletnym uzębieniem.
Podstawową zaletą całkowitego znieczulenia dożylnego, zwanego analgosedacją, jest uwolnienia pacjenta od stresu, towarzyszącego na ogół zabiegom stomatologicznym. Zabieg stomatologiczny wykonywany jest w ogromnym komforcie, ponieważ analgosedacja – poprzez uśpienie – znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Nie ma jednak zabiegów medycznych bez żadnego ryzyka. Mogą na przykład wystąpić podskórne wylewy krwi w miejscu nakłucia żyły, a także podrażnienia żyły.
Czasem występują reakcje alergiczne na niektóre leki podawane Pacjentowi (np. swędzenie skóry, wysypka). Zdarzyć się mogą trudności w oddychaniu lub spadki ciśnienia tętniczego krwi. Przysłowiowe „nudności i wymioty” wiązane w opiniach niektórych Pacjentów z tak zwaną „narkozą” praktycznie nie występują.
Ciężkie powikłania zagrażające życiu, szczęśliwie nie zdarzyły się nigdy w ciągu kilkudziesięciu lat stosowania w naszym Zakładzie analgosedacji, a inne drobne powikłania występowały bardzo rzadko i miały charakter krótkotrwały. Ważna jest współpraca i wzajemne zaufanie w duecie pacjent-lekarz, w której nic nie może ujść uwagi, bo nieraz nawet „drobiazgi” (w informacjach o stanie zdrowia, w opisach objawów występujących w zdrowiu Pacjenta itd.) mogą decydować o zagrożeniach lub sukcesie zabiegu.
Podstawowym warunkiem wykonania bezpiecznego zabiegu w całkowitym znieczuleniu dożylnym, zwanym analgosedacją, jest ogólny dobry stan zdrowia Pacjenta i pozytywne wyniki badań podstawowych, obejmujących : EKG, hemostazę (czas potrombinowy, INR, APTT), morfologię krwi i HBS.
W przypadkach uzasadnionych konieczne mogą być dodatkowo inne badania, określone przez lekarza w trakcie wywiadu z Pacjentem. Na 7 godzin przed zabiegiem należy wstrzymać się z przyjmowaniem posiłków, na 4 godziny – napojów i przez 2. godziny przed zabiegiem nie należy palic tytoniu. Przez 2. doby przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu.
Na zabieg stomatologiczny w całkowitym znieczuleniu dożylnym, zwanym analgosedacją, należy przybyć :
- z wynikami wymaganych badań lekarskich,
- w towarzystwie dorosłej osoby, która ma obowiązek opiekowania się Pacjentem bezpośrednio po zabiegu (w siedzibie Zakładu), jak i po powrocie do miejsca zamieszkania (przebywania) Pacjenta, przez co najmniej 24 godziny od zakończenia zabiegu,
- w ubraniu swobodnym, nie krępującym ruchów. Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe (rozrzedzające krew) powinny skontaktować się ze swoim lekarzem, prowadzącym ich leczenie, w celu określenia czasu ewentualnego odstawienia tych leków przed zabiegiem stomatologicznym chirurgicznym i po jego zakończeniu.
Przed zabiegiem należy starannie wyszczotkować zęby i przepłukać jamę ustną środkiem antyseptycznym (dostępnym w aptekach). Tuż przed zabiegiem należy udać się do toalety w celu opróżnienia pęcherza moczowego. Łączny czas pobytu Pacjenta w naszym Centrum, związanym z zabiegiem stomatologicznym w analgoseacji, wynosi około 3. godzin.
Przeciwskazania do zastosowania całkowitego znieczulenia dożylnego, zwanego analgosedacją, są następujące:
- bezwzględne : choroby układu krwiotwórczego (np. silna niedokrwistość), choroby układu sercowo-naczyniowego (ciężka niewydolność mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, blok serca II-go i III-go stopnia), ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, wstrząs anafilaktyczny i zapaść, choroby centralnego układu nerwowego przebiegające pod postacią drgawek, choroby płuc a szczególnie astma oskrzelowa,
- względne : choroba wieńcowa, niewydolność krążenia, blok serca I-go stopnia, nadciśnienie tętnicze, ciąża, miesiączka, otyłość, alkoholizm.
Ostatecznie o zakwalifikowaniu Pacjenta do całkowitego znieczulenia dożylnego każdorazowo decyduje lekarz anestezjolog.
Po zabiegu stomatologicznym, wykonanym w całkowitym znieczuleniu dożylnym, zwanym analgosedacją, Pacjent zobowiązany jest :
- zastosować się do przekazanych mu pouczeń i zaleceń (na piśmie i ustnie),
- udać się w drogę powrotną do domu w towarzystwie osoby drugiej i pozostać pod jej opieką w przez jedną dobę,
- przyjmować leki i stosować inne zalecone środki,
- zgłosić się punktualnie w wyznaczonym czasie na kolejne wizyty (na kontrole, zdjęcie szwów, korekty protetyczne i inne cele, zlecone przez lekarza),
- zrezygnować z prowadzenia pojazdu mechanicznego, a także obsługi maszyn tnących, wirujących i wykonywania precyzyjnych czynności – przez 2 dni,
- prowadzić oszczędzający tryb życia – przez 3 dni,
- wykluczyć spożywanie alkoholu – przez co najmniej 5 dni,
- nie palić tytoniu – przez 3 dni. Zaleca się też nie podejmowania ważnych decyzji życiowych – przez 2 dni.
Ewentualne powikłania i dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić do Centrum, celem uzyskania porady i pomocy lekarskiej.
Numery telefonów do Centrum : 607-173-521, 607-173-542, 77 453-88-33.
Ponadto telefon właściciela Zakładu dostępny jest całodobowo : 781-990-134.
- obecnie dzięki dobremu znieczuleniu leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie. Powszechna opinia o wyjątkowo dużej bolesności leczenia kanałowego ma korzenie z czasów gdy skuteczne znieczulenia nie były powszechnie dostępne i zabiegi przeprowadzano w pełnym odczuwaniu przez pacjenta. W naszej klinice zapewniamy całkowitą bezbolesność wszystkich przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych.
- maszynowe leczenie kanałowe polega na wykorzystaniu do poszerzenia kanałów mikromotoru endodontycznego - umożliwia on użycie giętkich narzędzi tytanowych i co za tym idzie szersze i dokładniejsze oczyszczenie kanałów. W naszej klinice używamy najwyższej klasy urządzeń endodontycznych m.in. takich jak: endometry pozwalające na bieżąco podczas pracy kontrolować prawidłową głębokość kanałów zębowych podczas oczyszczania. Gwarantuje to najwyższą precyzję leczenia.
- zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia struktury zęba oraz zabezpieczenia go przed pękaniem wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym - taka odbudowa zapewnia pełną wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.
- niestety alternatywą jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorbcją. Własny ząb jest zawsze bardziej wartościowy niż najlepsza odbudowa protetyczna dlatego zawsze jeśli jest taka możliwość korzystniej jest przeprowadzić leczenie kanałowe niż usuwać bolącego zęba.
- zdarza się, że przez kilka dni po leczeniu endodontycznym ząb jest delikatnie wrażliwy na nagryzanie. Objaw taki występuje bardzo rzadko i nie jest uciążliwy. Nadwrażliwość jeśli w ogóle wystąpi to zwykle ustępuje samoistnie zwykle po kilku dniach po leczeniu.
W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:
- wypocząć;
- zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;
- przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg zaleci inaczej;
- odprężyć się i zaufać lekarzowi.
Po zabiegu ekstrakcji zęba:
- usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;
- nie jemy i pijemy przez 2 godziny od zabiegu;
- w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;
- nie płuczemy ust;
- wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 2-3 godziny po zabiegu;
- nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!
- warto wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu;
- w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna.
Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać - chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:
- nieprzydatność w zgryzie;
- nawroty stanów zapalnych;
- brak miejsca w łuku zębowym;
- niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;
- kieszonka kostna poza koroną zęba;
- ucisk na ząb sąsiedni;
- torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);
- nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.
Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do ekstrakcji. Trzeba jednak odpowiednio zaplanować termin wykonania zabiegu, prawidłowo przegotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najlepszym okresem do planowania zabiegów jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze ogranicza się wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, o ile odłożenie ich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Największą rolę w przygotowaniu pacjentki do zabiegu odgrywa jej uspokojenie i wyjaśnienie konieczności wykonania ekstrakcji. Do znieczulania kobiet ciężarnych mogą być stosowane tylko najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki znieczulające.
Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu). Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża uważane jest to za stan nieprawidłowy, mogący mieć różne przyczyny ogólne (skazy krwotoczne, działanie leków) czy miejscowe (zranienie w okolicy rany, uraz kości, itp.). Niezależnie od przyczyny krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.
Suchy zębodół to powikłanie po usunięciu zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często dołącza się zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do uch lub skroni, często występujące w nocy, gorączka i ogólne osłabienie, pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się ok. 2 tygodni. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu itp. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.
W przypadku wybicia zęba stałego można zastosować zabieg ponownego umieszczenia go w zębodole - replantacji. Powodzenie zabiegu zależy od 3 czynników:
- dojrzałości zęba - największa szansę mają zęby młode, których korzenie nie są jeszcze całkowicie rozwinięte;
- czas przebywania poza zębodołem - najlepiej, jeżeli ten czas nie przekracza 20-30 minut;
- warunków w jakich ząb był przechowywany (wskazane jest przechowywanie zęba przez pacjenta w ustach albo w pojemniku, w mleku lub wodzie).
Podstawową zasadą jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego.
Copyright 2018 by Spec. ZOZ >Tańczak i S-ka< Sp.J.