No menu items have been found.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:​


czy leczenie endodontyczne jest bolesne?


- obecnie dzięki dobremu znieczuleniu leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie. Powszechna opinia o wyjątkowo dużej bolesności leczenia kanałowego ma korzenie z czasów gdy skuteczne znieczulenia nie były powszechnie dostępne i zabiegi przeprowadzano w pełnym odczuwaniu przez pacjenta. W naszej klinice zapewniamy całkowitą bezbolesność wszystkich przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych.


na czym polega maszynowe leczenie kanałowe?


- maszynowe leczenie kanałowe polega na wykorzystaniu do poszerzenia kanałów mikromotoru endodontycznego - umożliwia on użycie giętkich narzędzi tytanowych i co za tym idzie szersze i dokładniejsze oczyszczenie kanałów. W naszej klinice używamy najwyższej klasy urządzeń endodontycznych m.in. takich jak: endometry pozwalające na bieżąco podczas pracy kontrolować prawidłową głębokość kanałów zębowych podczas oczyszczania. Gwarantuje to najwyższą precyzję leczenia.


jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym?


- zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia struktury zęba oraz zabezpieczenia go przed pękaniem wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym - taka odbudowa zapewnia pełną wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.


jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego?


- niestety alternatywą jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorbcją. Własny ząb jest zawsze bardziej wartościowy niż najlepsza odbudowa protetyczna dlatego zawsze jeśli jest taka możliwość korzystniej jest przeprowadzić leczenie kanałowe niż usuwać bolącego zęba.


czy po leczeniu kanałowym ząb może dalej boleć?


- zdarza się, że przez kilka dni po leczeniu endodontycznym ząb jest delikatnie wrażliwy na nagryzanie. Objaw taki występuje bardzo rzadko i nie jest uciążliwy. Nadwrażliwość jeśli w ogóle wystąpi to zwykle ustępuje samoistnie zwykle po kilku dniach po leczeniu.


jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?


W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:
- wypocząć;
- zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;
- przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg zaleci inaczej;
 - odprężyć się i zaufać lekarzowi.


co wolno, a czego nie należy robić po ekstrakcji zęba?


Po zabiegu ekstrakcji zęba:
- usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;
- nie jemy i pijemy przez 2 godziny od zabiegu;
- w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;
- nie płuczemy ust;
- wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 2-3 godziny po zabiegu;
- nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!
- warto wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu;
 - w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna.


czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?


Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać - chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:
- nieprzydatność w zgryzie;
- nawroty stanów zapalnych;
- brak miejsca w łuku zębowym;
- niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;
- kieszonka kostna poza koroną zęba;
- ucisk na ząb sąsiedni;
- torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);
 - nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.


czy można usuwać zęby u kobiet w ciąży?


Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do ekstrakcji. Trzeba jednak odpowiednio zaplanować termin wykonania zabiegu, prawidłowo przegotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najlepszym okresem do planowania zabiegów jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze ogranicza się wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, o ile odłożenie ich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Największą rolę w przygotowaniu pacjentki do zabiegu odgrywa jej uspokojenie i wyjaśnienie konieczności wykonania ekstrakcji. Do znieczulania kobiet ciężarnych mogą być stosowane tylko najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki znieczulające.


jak długo może krwawić rana po zabiegu chirurgicznym?


Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu). Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża uważane jest to za stan nieprawidłowy, mogący mieć różne przyczyny ogólne (skazy krwotoczne, działanie leków) czy miejscowe (zranienie w okolicy rany, uraz kości, itp.). Niezależnie od przyczyny krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.


co to jest suchy zębodół?


Suchy zębodół to powikłanie po usunięciu zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często dołącza się zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do uch lub skroni, często występujące w nocy, gorączka i ogólne osłabienie, pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się ok. 2 tygodni. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu itp. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.


czy można uratować wybity ząb?


​W przypadku wybicia zęba stałego można zastosować zabieg ponownego umieszczenia go w zębodole - replantacji. Powodzenie zabiegu zależy od 3 czynników:
- dojrzałości zęba - największa szansę mają zęby młode, których korzenie nie są jeszcze całkowicie rozwinięte;
- czas przebywania poza zębodołem - najlepiej, jeżeli ten czas nie przekracza 20-30 minut;
- warunków w jakich ząb był przechowywany (wskazane jest przechowywanie zęba przez pacjenta w ustach albo w pojemniku, w mleku lub wodzie).
 Podstawową zasadą jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego. 

​Copyright 2018 by Spec. ZOZ >Tańczak i S-ka< Sp.J.

>